40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

 3 minuty

raport--studia farmaceutyczne

40 lekarzy i farmaceutów wyjedzie na stypendia naukowe do 12 krajów. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła w poniedziałek laureatów konkursu Walczak NAWA.

Możliwość rozwoju zawodowego i naukowego

W ramach programu im. prof. Franciszka Walczaka, NAWA finansuje pobyt lekarzy w ośrodkach medycznych na całym świecie. Mogą oni aplikować na wyjazd nie przekraczający 6 miesięcy.

„Program daje możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, poprzez zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku naukowym, w tym doświadczenia dydaktycznego, co w efekcie przełoży się na wkład stypendystów w poprawę opieki medycznej w Polsce” – napisano w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

W czwartej edycji programu spłynęło 137 wniosków, spośród których finansowanie otrzyma 40 naukowców. Wnioskodawcy mogli aplikować do dowolnego ośrodka goszczącego na całym świecie, a pośród nich znalazły się tak prestiżowe uczelnie jak: Harvard Medical School, University of Pennsylvania, University of Oxford, Stanford University School of Medicine, University of Cambridge,  University of British Columbia, University of Tokyo Hospital czy Medical University of Vienna.

Co zapewnia program?

Program zapewnia finansowanie maksymalnie do 32 000 zł na każdy miesiąc pobytu w zagranicznym ośrodku goszczącym. Na wsparcie składają się: stypendium, koszty utrzymania i zakwaterowania oraz koszty podróży. Dodatkowo doktoranci i naukowcy, którzy wybrali ścieżkę naukową i zdecydowali się na wyjazd dłuższy niż trzy miesiące otrzymają jednorazowe wsparcie materialne w wysokości 20 000 zł.

„Wiele też zmieniło się w tegorocznej edycji programu – w poprzednich edycjach możliwe były wyjazdy tylko do jednego kraju, do USA. Teraz, jeśli ktoś chce wyjechać do Niemiec, Włoch czy Szwajcarii, jak najbardziej może. Nie stawiamy przed wnioskodawcami ograniczeń w tym zakresie” – powiedział Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Był autorem i współautorem ponad 200 publikacji (PAP).

Więcej informacji znajduje się stronie NAWA.

źródło: PAP