30 ucisków i 2 wdmuchnięcia

 7 minut

Tym bardziej, że wytyczne ciągle się zmieniają…
No właśnie. Zmieniają się co pięć lat. Co więcej, okazuje się, że statystyczny uczestnik kursu udzielania pierwszej pomocy już po pół roku zaczyna zapominać to, czego się nauczył. Dzieje się tak, bo pierwsza pomoc to praktyka. A niećwiczone umiejętności stopniowo zanikają. I nawet jeśli ktoś przeszedł kurs udzielania pierwszej pomocy podczas studiów, to dla przykładu po piętnastu latach pracy jego wiedza nie będzie przystawała do aktualnych wytycznych, a umiejętności będą raczej marne. Dlatego nasze kursy – prowadzone zgodnie ze standardami ustalanymi przez Europejską Radę Resuscytacji oraz Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca – należy ponownie powtórzyć po dwóch latach.

Polacy powtarzają te kursy?
Zauważyłem, że w zachodnich firmach kładzie się nacisk na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. I takie kursy odbywają się nawet raz w roku. Takie postępowanie jest godne pochwały. W Polsce z powtarzalnością kursów mamy problem. Co gorsza, pokutuje u nas bardzo dużo mitów. Przytoczę choćby takie: przy bólach w klatce piersiowej trzeba kaszlnąć, a jak kogoś prąd porazi, to trzeba go przysypać ziemią. To są bzdury, niestety powtarzane! Warto także pamiętać, że wszelkie kursy wirtualne, teoretyczne nic nie dadzą. Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. Inaczej trudno będzie pokonać barierę i nawet podejść do poszkodowanego.

Czy farmaceuci mogą być pomocni w propagowaniu wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy?
Jak najbardziej. Ale najpierw sami powinni regularnie się szkolić. Zwłaszcza, że pacjenci są przekonani, że każdy farmaceuta, jako pracownik służby zdrowia, potrafi pierwszej pomocy udzielić.

***

Szkolenia PCK:
Tradycja szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż sięga 1919 r. Instruktorzy ściśle współpracują z Globalnym Centrum Referencyjnym ds. Nauczania Pierwszej Pomocy. Szkolenia prowadzone są zgodnie ze standardami ustalanymi przez Europejską Radę Resuscytacji oraz Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
Więcej na www.pierwszapomoc.pck.org.pl.

Warto pamiętać:
Aptekę można uznać za miejsce użyteczności publicznej i zgodnie z przepisami i dla ochrony personelu warto do każdego przypadku wezwać pogotowie. Farmaceuta nie może podać poszkodowanemu żadnych leków, może jedynie ułatwić mu przyjęcie leku przepisanego przez lekarza – jeżeli poszkodowany ma lek przy sobie, wie, jak go zażyć, to farmaceuta może go podać poszkodowanemu do ręki, ale samego przyjęcia leku musi dokonać sam poszkodowany.

Strony: 1 2 3