30 nowych leków na liście refundacyjnej

 2 minuty

źródło: Rynekaptek.pl

Minister Zdrowia podpisał obwieszczenie w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2018 r. Na liście refundacyjnej znalazło się 30 nowych produktów leczniczych.

Zgodnie z decyzją resortu zdrowia wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 1483,92 zł) dla 97 produktów leczniczych. Dla żadnego produktu leczniczego nie podwyższono urzędowej ceny zbytu. Od września spadną ceny detaliczne brutto (od 345,72 zł do 0,01 zł) 736 produktów leczniczych. Wzrosną (od 0,03 zł do 5,42 zł) ceny detaliczne brutto 61 produktów leczniczych.

Na wrześniowej liście nie znalazło się 50 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu. Powodem było m.in. wpłynięcie wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięcie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych. Zmiany nastąpiły również na liście aptecznej. Refundacją w ramach tej listy objęty został preparat we wskazaniu dotyczącym leczenia umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (resort podkreślił w komunikacie, że jest to nowa substancja czynna w leczeniu tego schorzenia).

Wiceminister Marcin Czech przypomniał w związku ze zbliżającą się jesienią, że już w poprzednim obwieszczeniu refundacyjnym znalazły się szczepionki przeciwko grypie, refundowane dla osób po 65. r.ż. “Zachęcam wszystkie starsze osoby, które mają niższą odporność, do skorzystania z tych szczepień” – powiedział.

Pełną treść wrześniowego wykazu znajdą Państwo TUTAJ.