2 kwietnia: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 2 minuty

autyzm

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest od 2008 r. – przypomina Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zaświeć na niebiesko!

Autyzm dziecięcy należy do grupy zaburzeń rozpoczynających się w rozwoju dziecka, przejawiających się jakościowymi zaburzeniami komunikacji, interakcji społecznych, zachowania i zainteresowań. To inny, co nie znaczy, że gorszy, sposób odbierania świata. Można się wiele nauczyć od osób ze spektrum, np. dostrzegania szczegółów i cieszenia się z małych rzeczy, przestrzegania zasad, a także prawdziwości w wyrażaniu emocji.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich ogólnoświatowych akcji jest „Light it up blue” („Zaświeć na niebiesko”), a z ogólnopolskich „Polska na Niebiesko”. Wiele instytucji w tym dniu w ramach akcji zostanie oświetlonych kolorem błękitnym na znak solidarności z osobami autystycznymi.

źródło: Pfron.org.pl