17 listopada: Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

 3 minuty

W tym roku Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przypada 17 listopada. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz dążenie do poprawy opieki zdrowotnej nad pacjentami.

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc został ustanowiony w ramach programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI). Corocznie obchodzony jest w 2. lub 3. środę listopada. W tym dniu światowe służby zdrowia zachęcają do profilaktycznych badań oraz prowadzą działania edukacyjne.

Liczba chorych cierpiących na POChP na świecie sięga nawet ponad 300 mln. W Polsce na tę dolegliwość cierpi prawie 2 mln osób. Eksperci alarmują, że do 2030 r. choroba ta stanie się trzecią z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie.

Czym jest POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc często mylona jest z innymi dolegliwościami, zwłaszcza, że może nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat. Obturacja płuc polega na zwężeniu dróg oddechowych, przez co wdychanie oraz wydychanie powietrza staje się utrudnione. Do głównych objawów choroby należą duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Osoby chore nie są w stanie wykonywać żadnej większej aktywności fizycznej oraz często skarżą się na brak tchu podczas codziennych czynności.

Główne przyczyny POChP

Zdaniem lekarzy podstawową przyczyną rozwoju choroby jest palenie tytoniu. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tys. trujących związków chemicznych, które przy paleniu trafiają do płuc. Płuca w obronie przez trującym dymem wytwarzają większą ilość śluzu, ale cześć substancji chemicznych blokuje ruch rzęsek pozbawiając płuca możliwości samooczyszczania. Trujący dym tytoniowy osadza się w śluzie, który pokrywa całe drogi oddechowe. Choć poprzez kaszel większość tych substancji jest usuwana, to jednak pozostała część oddziałuje na pracę układu oddechowego. Oprócz dymu tytoniowego do rozwoju choroby przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza oraz kontakt z substancjami chemicznymi i pyłem w miejscu pracy.

***

Czy POChP może dotyczyć Ciebie?
Wejdź na stronę https://www.dbajopluca.pl/test i sprawdź.

źródło: ZF Polpharma S.A.
artykuł na podstawie: Mp.pl / Warsawpress.com