14 czerwca: Światowy Dzień Krwiodawcy

 2 minuty

krwiodawcy

Co roku 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy – przypomina Rynekzdrowia.pl. Został on ustanowiony przez Światową organizację Zdrowia (WHO) w rocznicę urodzin Karla Landsteinera – odkrywcy grup krwi.

Krew przedmiotem badań

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obchodzony jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 r. Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Mimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie jej w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi jest jej oddawanie.

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Kto może zostać dawcą krwi?

  • osoby pomiędzy 18. a 65. r.ż.,
  • ważące co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych, np. gastroskopii czy laparoskopii,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i jej składnikami.

Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

źródło: Rynekzdrowia.pl