12 października: Światowy Dzień Wzroku

 2 minuty

wzrok

Światowy Dzień Wzroku (ang. World Sight Day) obchodzony jest corocznie od 2000 r. w drugi czwartek października. Święto ma na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.

Ważne profilaktyczne badanie wzroku

Światowy Dzień Wzroku organizowany jest przez międzynarodową koalicję VISION 2020 zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB, ang. International Agency for the Prevention of Blindness) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zrzeszeni w nich eksperci podkreślają, że aby chronić wzrok, nie ma nic lepszego niż regularne profilaktyczne badania wzroku.

Problem jaskry

Światowy Dzień Wzroku to również dobra okazja, aby sprawdzić swoje oczy w kierunku jaskry. W Polsce większość przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest za późno. Można tego jednak uniknąć, jeśli wcześnie zdiagnozuje się chorobę i wdroży odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać, że uszkodzonych przez jaskrę zmian nie można cofnąć. Badanie wzroku jest ważne tym bardziej, że umożliwia również wykrycie innych schorzeń np. cukrzycy, nadciśnienia czy chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami i jak najszybciej się na nie zapisać!

źródło: Gov.pl