Życie z Alzheimerem – profilaktyka według NFZ

 2 minuty

zywienie-choroby-neurodegeneracyjne2

Choć jej dokładna przyczyna nadal nie jest znana, zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Eksperci NFZ przypominają, czym jest choroba Alzheimera, jakie są jej czynniki ryzyka oraz jak odpowiednio opiekować się chorymi.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

Wsparcie dla chorego i opiekuna

„Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki z wyzwaniem, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów” – tłumaczy dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Jakie mogą być pierwsze oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia? Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekuna Opieka nad chorym na Alzheimera.

Raport NFZ

W raporcie „NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne” przeczytają Państwo m.in. o:

  • czynnikach ryzyka choroby Alzheimera;
  • epidemiologii choroby;
  • lekach stosowanych w leczeniu i kosztach leczenia;
  • refundacji wyrobów medycznych.

Więcej o tym, jak wygląda życie z alzheimerem, chorych oraz ich opiekunów, dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.

źródło: Nfz.gov.pl