Zdrowe i bezpieczne ferie – porady ekspertów NFZ

 2 minuty

zimowy-wypoczynek-ferie-zdrowie-nfz

Zima to czas ferii, imprez plenerowych, wypadów na weekend i aktywnego wypoczynku. Zima to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Większości zagrożeń można zapobiec bądź zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek? O czym warto pamiętać? Przed czym przestrzec dzieci?

Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednia odzież

To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jak chronić dorosłych, a jak dzieci przed skutkami niskich temperatur? Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności.

Zadbaj o dobre wspomnienia

Niezależnie od miejsca spędzania ferii należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Na co uczulić dziecko? Których zasad związanych z bezpieczeństwem podczas aktywności fizycznej i zabaw na śniegu warto przestrzegać?

Gdy potrzebna jest pomoc

Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść. NFZ przypomina telefony alarmowe i apeluje o zapisanie ich w telefonach. Przypomina też, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii zimowych.

Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?

Wypoczynek za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Wybierasz wypoczynek poza Polską? Pamiętaj o EKUZ!

Więcej praktycznych informacji dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia podczas zimowego wypoczynku znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl