Wrześniowa lista refundacyjna – nowe programy lekowe i ważne zmiany dla pacjentów

 2 minuty

gif

We wrześniowej liście refundacyjnej ujęto nowe programy lekowe, w tym m.in. leczenie pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium i leczenie pacjentów z chorobą przeciwko gospodarzowi, czyli po odrzuceniu przeszczepu szpiku – informuje Rynekzdrowia.pl.

Wrześniowa lista refundacyjna

Nowościami na liście refundacyjnej są programy lekowe dla kobiet z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium i dla pacjentów z chorobą przeciwko gospodarzowi, czyli po odrzuceniu przeszczepu szpiku. Nową, refundowaną substancją czynną będzie selpercetynib, podawany chorym z rakiem rdzeniastym tarczycy.

W nowych wskazaniach onkologicznych znalazła się też informacja o finansowaniu leku w leczeniu chorych na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego i żołądka. Do tej pory preparat był refundowany w terapii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego.

Ministerstwo wprowadziło też zmiany w refundacji leczenia pacjentów, m.in. z rakiem nerki i chorych na chłoniaki b-komórkowe.

W kwestii refundacji aptecznej Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nowy, dwuskładnikowy produkt leczniczy w postaci proszku do inhalacji będzie refundowany w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy. Preparat zawiera dipropionian beklometazonu i formoterol fumaranu dwuwodnego.

Nowe cząsteczko-wskazania

Resort zdrowia poinformował, że od początku 2023 r. finansowaniem ze środków publicznych zostanie objętych 113 nowych cząsteczko-wskazań, w tym 60 onkologicznych, 53 nieonkologiczne i 34 przeciwko chorobom rzadkim.

Najwięcej nowych cząsteczko-wskazań onkologicznych w 2023 roku jest w:

  • hematoonkologii (26),
  • w nowotworach układu oddechowego (11),
  • w nowotworach układu pokarmowego (9).

Najwięcej nowych cząsteczko-wskazań nieonkologicznych jest w:

  • kardiologii (19),
  • reumatologii (6),
  • hematologii (4),
  • gastroenterologii (4),
  • dermatologii (4).

źródło: Rynekzdrowia.pl