WHO: Koniec pandemii może być blisko

 2 minuty

test-na-covid-w-dloni-lekarki

„Jesteśmy na najlepszej drodze do zakończenia pandemii Covid-19” – uważa szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Liczba zgonów w ujęciu tygodniowym spadła do najniższego poziomu od marca 2020 r. Aby ostatecznie poradzić sobie z koronawirusem musimy jednak zintensyfikować wysiłki w walce z nim – informuje Medexpress.pl.

Nigdy nie byliśmy bliżej końca pandemii

„Nigdy nie byliśmy bliżej końca pandemii” – powiedział dziennikarzom Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, podczas cotygodniowej konferencji prasowej. Wyjaśnił jednak, że właśnie teraz trzeba szczególnie zintensyfikować działania w walce z koronawirusem. „Maratończyk nie zatrzymuje się, gdy widzi linię mety. Biegnie ciężej, wkładając w to całą energię, jaka mu została. Widzimy linię mety i jesteśmy na zwycięskiej pozycji. Ale to też najgorszy możliwy czas, by ustać w biegu” – podkreślił dyrektor generalny organizacji.

Należy zadbać o zaszczepienie

Jednocześnie WHO publikuje sześć raportów, które przedstawiają w formie podsumowania najlepsze rozwiązania, jakie można teraz zastosować. Przede wszystkim należy zadbać o zaszczepienie grup ryzyka, kontynuować badania nad patogenem SARS-CoV-2, a także włączyć skuteczne leki na Covid-19 do stosowania w podstawowej opiece zdrowotnej (w Polsce dostępne są teraz tylko w lecznictwie szpitalnym – przyp. red.).

WHO: Oficjalne dane są niedoszacowane

Dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19 podkreśliła, że wirus nadal krąży wśród społeczeństwa na całym świecie. Organizacja jest zdania, że oficjalnie podawane liczby zakażeń są niedoszacowane.

„Spodziewamy się, że w przyszłości pojawią się fale infekcji – powiedziała i dodała, że im więcej wirusa krąży, tym ma on więcej możliwości mutacji. Leki, a zwłaszcza szczepionki skutecznie jednak mogą obniżać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.”

źródło: Medexpress.pl