W tej kadencji Sejmu ustawa o zawodzie farmaceuty pod znakiem zapytania

 2 minuty

źródło: Rp.pl / Rynekzdrowia.pl

Na stosowną ustawę środowisko farmaceutów czeka już od lat. Oprócz określenia roli farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej, pierwsza ustawa o zawodzie miała wprowadzać tzw. opiekę farmaceutyczną, która miałaby odciążyć w opiece nad chorym lekarzy i pielęgniarki, a systemowi przynieść niebagatelne oszczędności.

Opracowywaniem dokumentu od października 2017 r. zajmuje się powołany przez Ministra Zdrowia zespół ekspertów. W jego skład wchodzą m.in. urzędnicy resortowego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji (DPLiF). W styczniu br. pojawiły się doniesienia, że efekt prac resortowego zespołu lada chwila trafi do procesu legislacyjnego. Od tamtej chwili nie pojawiły się jednak żadne nowe informacje w tej sprawie.

Zdaniem wypowiadającego się w artykule „Rzeczpospolitej” Michała Byliniaka, Wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i Prezydenta Grupy Farmaceutycznej UE, po pięciu miesiącach prac Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera powinny poinformować 37 tys. farmaceutów, jakie ma plany w odniesieniu do ustawy.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ oraz TUTAJ.