Vaccine Safety Net – szczepionka na dezinformację w sieci

 2 minuty

spada-zainteresowanie-szczepieniami

Liczne obawy i wątpliwości, które budzą szczepienia, związane są bardzo często ze zjawiskiem dezinformacji i szerokiemu zjawisku fake-newsów. Aby zapobiec szerzeniu się nieprawdziwych informacji o szczepieniach, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła projekt Vaccine Safety Net – informuje Politykazdrowotna.com.

Dyskusje wokół szczepień

Temat szczepień od lat wywołuje wiele emocji i prowadzą do dyskusji na temat bezpieczeństwa szczepionek oraz przyczyn występowania niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP). Liczne obawy i wątpliwości, które budzą szczepienia, związane są bardzo często ze zjawiskiem dezinformacji, z której chętnie korzystają media tworząc sztuczną sensację. Aby zapobiec szerzeniu się nieprawdziwych informacji o szczepieniach, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła projekt Vaccine Safety Net.

Czym jest Vaccine Safety Net?

Vaccine Safety Net powstało z myślą o osobach poszukujących pewnych źródeł informacji o szczepieniach w Internecie. Celem WHO jest stworzenie sieci portali z całego świata, w różnych językach, na których będzie przekazywana wyłącznie rzetelna, oparta naukowymi dowodami wiedza. Strony internetowe należące do sieci VSN powinny również przekazywać informacje w sposób przystępny dla odwiedzających daną witrynę, tak aby treść była jednoznaczna i wyczerpująca.

Kluczowy dla zdrowia publicznego jest udział w projekcie Globalnego Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa Szczepionek (GACVS), który czuwa nad rozprzestrzenianiem się informacji z zakresu szczepień na szeroką skalę do informacji publicznej. Działania sieci Vaccine Safety Net popierane są przez rządy państw na całym świecie oraz Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).

W Polsce jedynym portalem należącym do projektu VSN jest strona szczepienia.info należąca pod Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy.

źródło: Politykazdrowotna.com