Test na koronawirusa dla współdomowników – jak zapisać się na bezpłatne badanie?

 2 minuty

Ponad 3,3 tys. osób zapisało się już na test na koronawirusa dla współdomownika osoby zakażonej SARS-CoV-2 – informuje Rynekaptek.pl. Tylko test może zwolnić z obowiązkowej kwarantanny. Jak zapisać się na bezpłatne badanie?

W środę 15 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wynika z niego m.in., że osoby mieszkające z chorym, który ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, mimo szczepienia lub posiadania statusu ozdrowieńca, zostaje objęta kwarantanną, z której zwolnienie jest możliwe tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Jak zapisać się na test na koronawirusa dla współdomownika osoby zakażonej?

W przypadku osób dorosłych zlecenie na test generowane jest po wypełnieniu formularza na stronie Domowej Opieki Medycznej (DOM):

  1. wejdź na https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa
  2. podpisz się profilem zaufanym lub po kontakcie konsultanta (w przypadku braku podpisu profilem zaufanym)
  3. w przypadku dziecka obligatoryjne jest wykorzystanie Profilu Zaufanego
  4. osobom, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2, kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia wystawienia skierowania na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu.

„Formularz działa, zainteresowani zapisują się za jego pośrednictwem. Od uruchomienia skorzystało z tej możliwości pond 3,3 tys. osób, z czego 2,7 tys. z opcji profilu zaufanego, a ponad 600 po kontakcie z konsultantem” – przyznaje rzecznik resortu zdrowia.

źródło: Rynekaptek.pl