Szczepienia przeciw HPV – profilaktyka według NFZ

 2 minuty

hpv-szczepienia

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym – podkreślają eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zakażenia HPV dotyczą obu płci

Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest przez kontakty seksualne. Odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Korzyści ze szczepienia

Szczepienia przeciw HPV są najskuteczniejsze przed pierwszym kontaktem dziecka z wirusem. Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych. Przyjęcie szczepionki zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Państwa, w których program szczepień przeciw HPV funkcjonuje od lat, odnotowały 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV o 80 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV znajdą Państwo TUTAJ.

Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne TUTAJ.

Więcej o bezpłatnym programie szczepień przeciwko HPV dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów NFZ.

źródło: Nfz.gov.pl