Rząd ogłasza nową strategię walki z pandemią

 4 minuty

Zwiększenie liczby łóżek covidowych, wprowadzenie możliwości testowania w kierunku COVID-19 w aptekach, bezpośrednie badanie w POZ dla zakażonych pacjentów powyżej 60. r.ż. i skrócenie kwarantanny do siedmiu dni – to pomysły rządu na piątą falę, które w piątek przedstawili Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

Jak donosi Medexpress.pl, Adam Niedzielski poinformował, że wariant Omikron potwierdzono w 1,4 tys. przypadków. Według ministra zdrowia, apogeum fali przypadnie na połowę lutego lub przełom lutego i marca. „Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii” – stwierdził i dodał, że od trzech dni obserwujemy sytuację, gdy liczna nowych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tys. Jego zdaniem jest ryzyko, że sobotni raport (za piątek) pokaże więcej niż 40 tys. zakażeń.

Niespotykane nasilenie pandemii

„Mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem zjawiska pandemicznego, co na razie dotyczy liczby infekcji” – podkreślał, dodając, że w Europie Zachodniej liczba zakażeń nie pociągała za sobą w takim samym stopniu liczby hospitalizacji, ale Polska jest wyraźnie słabiej zaszczepiona niż kraje takie jak Francja, Hiszpania czy Włochy. „Najbliższy tydzień pokaże, jak zakażenia na tak dużą skalę przełożą się na hospitalizacje” – ocenił.

Minister stwierdził, że „ryzyko naruszenia wydolności systemu opieki zdrowotnej jest najwyższe w przebiegu całej pandemii”.

„W pesymistycznych scenariuszach zakładamy, że baza łóżek covidowych ulegnie zwiększeniu do 40, 60, a nawet powyżej 60 tysięcy. To scenariusze katastroficzne, co oznaczałoby skierowanie wszystkich zasobów na leczenie COVIDu” – ostrzegał. Premier kilkanaście minut wcześniej zapewniał bowiem, że rząd będzie robić wszystko, by utrzymać dostępność do leczenia również w innych obszarach.

Według Niedzielskiego wyraźne zwiększenie liczby łóżek covidowych będzie musiało nastąpić w perspektywie miesiąca.

Skąd pomysł testów w aptekach?

W tej fali znacznie większa liczba osób ulegnie zakażeniu, więc trzeba zwiększyć dostępność do testowania. Adam Niedzielski stwierdził, że każdy chętny po wypełnieniu ankiety, będzie mógł skorzystać z testu wykonanego przez farmaceutę w aptece, która będzie spełniać „odpowiednie warunki”. Bazą mają być te apteki, które realizują szczepienia przeciw COVID-19. Minister podkreślał, że w wielu krajach apteki wykonują testy i jest to sprawdzone rozwiązanie.

Polska również, wzorem wielu krajów, skróci kwarantannę do siedmiu dni. To z jednej strony ma mieć uzasadnienie medyczne (bo Omikron szybciej się namnaża i daje objawy), z drugiej – ma osłabić mrożący dla gospodarki efekt setek tysięcy, a może nawet milionów osób jednoczasowo przebywających w kwarantannie.

Mimo różnic między Polską a Europą Zachodnią w poziomie zaszczepienia, rząd mocno akcentuje konieczność przeniesienia ciężaru opieki nad pacjentami covidowymi na opiekę ambulatoryjną. „Przyjęliśmy założenie, że ta opieka musi być zintensyfikowana i tu większa rola lekarzy POZ” – mówił Niedzielski dodając, że w przypadku pacjentów powyżej 60. r.ż., w ciągu 48 godzin, pacjenci ci mają prawo, a POZ ma obowiązek, zbadać pacjenta bezpośrednio.

Więcej na temat nowej strategii walki z pandemią przeczytają Państwo TUTAJ.

źródło: Medexpress.pl