Robotyka pomoże kolejnym grupom pacjentów

 3 minuty

medycyna-robot

Od 1 sierpnia br. NFZ finansuje leczenie chirurgiczne nowotworu błony śluzowej macicy oraz nowotworu jelita grubego najnowszą i najbardziej innowacyjną metodą z wykorzystaniem robota. Od roku ta metoda jest dostępna przy operacjach nowotworu prostaty i znacznie poprawiła komfort opieki nad pacjentem i komfort funkcjonowania pacjentów.

Czym jest system robotowy?

Tzw. system robotowy (pokroju najbardziej znanego robota da Vinci) gwarantuje bezpieczeństwo, lepsze wyniki leczenia i lepszą jakość życia pacjentów. Zmniejsza też ryzyko powikłań, a pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia.

Asysta robotowa, czyli po prostu zabiegi i operacje przy użyciu robota – decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – znalazły się od 1 sierpnia w  koszyku świadczeń gwarantowanych w zakresie nowotworu błony śluzowej macicy i nowotworu jelita grubego. Jest to tym bardziej istotne, że liczba zabiegów w leczeniu nowotworów złośliwych jelita grubego i błony śluzowej macicy co roku znacząco rośnie:

  • rak jelita grubego: 14 740 w 2022 r. (o 372 więcej niż w 2019 r.),
  • rak błony śluzowej macicy: 6 387 w 2022 r. (o 476 więcej niż w 2019 r.).

Obecnie 22 placówki medyczne spełniają warunki, aby wykonywać te zabiegi w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że po zawarciu aneksu z Narodowym Funduszem Zdrowia każda z tych placówek może już świadczyć usługi medyczne w pełni refundowane dla pacjentów przy użyciu robota.

Od 1 kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje już operacje przy użyciu robota w leczeniu raka gruczołu krokowego. Do tej pory sfinansowano prawie 4 tys. takich zabiegów. Świadczenia są wykonywane w 27 placówkach w Polsce.

Warunki finansowania przez NFZ świadczeń z asystą robotową

Leczenie chirurgiczne raka błony śluzowej macicy:

  • wykonanie co najmniej 100 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego);
  • zaangażowanie lekarza specjalisty z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 r.).

Leczenie chirurgiczne raka jelita grubego:

  • wykonanie co najmniej 120 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego);
  • zaangażowanie lekarza specjalisty z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 r.).

Wykaz placówek, które obecne spełniają kryteria świadczenia refundowanych zabiegów/operacji robotowych w nowotworach błony śluzowej macicy oraz jelita grubego, znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Gov.pl