Aktualności

23.12.2024

3 minuty

Resort zdrowia opublikował pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych

Nowość!

Skrót informacji

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych, na której znalazło się 301 substancji czynnych. Ta lista pokazuje, jakie leki są dla nas najważniejsze – powiedział Wiceminister Zdrowia, Marek Kos.

Krajowa Lista Leków Krytycznych ma zapewnić bezpieczeństwo lekowe w Polsce

„Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty na producentów do inwestowania w produkcji substancji czynnych w terenie naszego kraju” – wyjaśnił podczas konferencji prasowej wiceszef MZ.

Lista wskazuje leki, których braki mogą negatywnie wpłynąć na dostęp do terapii pacjentów i stanowić poważne wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej. Zawiera 301 substancji czynnych – o kilkadziesiąt więcej niż przewidywał jej projekt z końca listopada. Resort rozszerzył wykaz po zgłoszonych do niego uwagach, głównie konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny.

Jakie leki trafiły na listę?

Wybrane substancje stosowane są w leczeniu schorzeń gastroenterologicznych, hematologicznych, kardiologicznych, dermatologicznych,urologicznych oraz ginekologicznych, endokrynologicznych, zakaźnych oraz pasożytniczych, onkologicznych, reumatologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i laryngologicznych.

„Wiemy, jakie substancje czynne, jakie leki są najbardziej potrzebne i brak ich może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów i dla zdrowia publicznego. Będziemy chcieli, by tych leków docelowo nigdy w Polsce nie zabrakło, by były odpowiednie możliwości zarówno do produkcji tych leków poprzez rodzimy przemysł farmaceutyczny, jak również, by były ich zapasy” – wyjaśnił Marek Kos. Podkreślił, że Polska i cała Europa muszą dążyć do tego, by być w największym stopniu samowystarczalne w kwestii produkcji leków.

Podczas przygotowywania Krajowej Listy Leków Krytycznych poddano analizie wszystkie substancje czynne, ujęte w Europejskiej Liście Leków Krytycznych, Raporcie IQVIA oraz przygotowanej w 2023 r. przez Ministerstwo Zdrowia uzupełniającej liście substancji czynnych po analizie listy IQVIA, jak również inne substancje czynne zgłaszane od poszczególnych instytucji i organizacji branżowych, podmiotów odpowiedzialnych, konsultantów Krajowych oraz strony społecznej, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Życzenia świąteczne

Następny artykuł

Prezydent podpisał nowelę zmieniającą zasady naliczania składki zdrowotnej od 2025 r.

Polecane dla Ciebie

Szkolenia