Nowość!
Skrót informacji
Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych, na której znalazło się 301 substancji czynnych. Ta lista pokazuje, jakie leki są dla nas najważniejsze – powiedział Wiceminister Zdrowia, Marek Kos.
„Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty na producentów do inwestowania w produkcji substancji czynnych w terenie naszego kraju” – wyjaśnił podczas konferencji prasowej wiceszef MZ.
Lista wskazuje leki, których braki mogą negatywnie wpłynąć na dostęp do terapii pacjentów i stanowić poważne wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej. Zawiera 301 substancji czynnych – o kilkadziesiąt więcej niż przewidywał jej projekt z końca listopada. Resort rozszerzył wykaz po zgłoszonych do niego uwagach, głównie konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny.
Wybrane substancje stosowane są w leczeniu schorzeń gastroenterologicznych, hematologicznych, kardiologicznych, dermatologicznych,urologicznych oraz ginekologicznych, endokrynologicznych, zakaźnych oraz pasożytniczych, onkologicznych, reumatologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i laryngologicznych.
„Wiemy, jakie substancje czynne, jakie leki są najbardziej potrzebne i brak ich może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów i dla zdrowia publicznego. Będziemy chcieli, by tych leków docelowo nigdy w Polsce nie zabrakło, by były odpowiednie możliwości zarówno do produkcji tych leków poprzez rodzimy przemysł farmaceutyczny, jak również, by były ich zapasy” – wyjaśnił Marek Kos. Podkreślił, że Polska i cała Europa muszą dążyć do tego, by być w największym stopniu samowystarczalne w kwestii produkcji leków.
Podczas przygotowywania Krajowej Listy Leków Krytycznych poddano analizie wszystkie substancje czynne, ujęte w Europejskiej Liście Leków Krytycznych, Raporcie IQVIA oraz przygotowanej w 2023 r. przez Ministerstwo Zdrowia uzupełniającej liście substancji czynnych po analizie listy IQVIA, jak również inne substancje czynne zgłaszane od poszczególnych instytucji i organizacji branżowych, podmiotów odpowiedzialnych, konsultantów Krajowych oraz strony społecznej, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji. (PAP)
Życzenia świąteczne
Prezydent podpisał nowelę zmieniającą zasady naliczania składki zdrowotnej od 2025 r.