W marcu br., tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, rozpoczęły się bezpłatne kursy języka polskiego dla medyków, którzy przybyli do Polski. Zajęcia to wspólna inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Jak informuje CMKP, bezpłatny kurs z języka polskiego ukończyło 1100 medyków, a ok. stu medyków nadal bierze udział w zajęciach – donosi Medexpress.pl.
Kursy języka polskiego dla ukraińskich medyków
„Już ponad tysiąc medyków, głównie lekarzy, dentystów, ale także pielęgniarek i ratowników medycznych z Ukrainy ukończyło kurs z języka polskiego organizowany przez CMKP” – mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. „Do tej pory kursy były prowadzone w 129 grupach. Przedstawiciele zawodów medycznych uczą się języka polskiego ogólnego i specjalistycznego, medycznego. Poziom kursantów jest zróżnicowany. Jedni zaczynają od podstaw innym zależy na tym, by podszkolić język w komunikacji z pacjentami i personelem medycznym, ale są także osoby, które chcą pracować nad umiejętnością pisania, niezbędną do prowadzenia dokumentacji medycznej”.
Kursy są organizowane na poziomach od A1 (dla początkujących) do C1 (język specjalistyczny, medyczny). Jedno szkolenie obejmuje 45 godzin lekcyjnych. Nauka odbywa się online. W sumie zajęcia prowadziło ponad 20 lektorów. Kursy finansuje Ministerstwo Zdrowia. Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne. Kurs kończy się testem.
Praktyczna nauka języka
„Zależy nam na praktycznej nauce języka, dlatego kursanci na zajęciach uczą się nie tylko gramatyki, ale także komunikacji z pacjentem oraz personelem medycznym” – mówi Karolina Rosińska, lektor języka polskiego, specjalista ds. metodyki e-learningu w Dziale e-Learningu CMKP. „Na zajęciach wykorzystujemy także autentyczne materiały z radia, telewizji, prasy branżowej, bo to najlepszy sposób na to, by przyswoić specjalistyczne słówka potrzebne w pracy w szpitalu i przychodni” – dodaje.
Zdecydowana większość osób, które zgłosiły się na bezpłatne kursy to lekarze, ale w zajęciach biorą udział także pielęgniarki i ratownicy medyczni. Część z nich pracuje w polskiej ochronie zdrowia i zna podstawy języka, jednak chce lepiej poznać język medyczny.