Aktualności

24.07.2024

2 minuty

Projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi z poparciem Sejmowej Komisji Zdrowia

Skrót informacji

Sejmowa Komisja Zdrowa poparła podczas pierwszego czytania projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi. Zakłada on przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia.

Co zakłada nowela ustawy?


W rozporządzeniu ma zostać określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika. Obecnie centra krwi stosują różne przeliczniki składników krwi. Przeliczniki mają znaczenie dla honorowych dawców krwi, którzy po oddaniu określonej ilości krwi otrzymują odznaczenia i uprawnienia.
Projektowane przepisy zakładają, że Minister Zdrowia wydając rozporządzenie ma kierować się „potrzebą zapewnienia prawidłowego i jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną”. Będzie musiał również uwzględnić rozwój technologii w medycynie i nowe typy urządzeń do pobierania składników krwi. W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono, że z rozwojem technologii poszerza się wachlarz kombinacji możliwych do pobrania składników krwi w trakcie jednej donacji.

Procedowanie poprawek


Poseł Janusz Cieszyński zgłosił poprawkę dotyczącą zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Jak wyjaśnił Cieszyński, poprawka zawiera rozwiązania przewidziane w obywatelskim projekcie przygotowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

Biuro legislacyjne Sejmu uznało tę poprawkę za wykraczającą poza zakres zmienianej ustawy. Komisja sejmowa nie zgodziła się na jej przyjęcie. Cieszyński zgłosił więc poprawkę jako wniosek mniejszości.

Obywatelski projekt przygotowany przez OZZPiP zakłada podniesienie współczynnika stosowanego przy obliczaniu pensji minimalnych pielęgniarek, a także powiązanie wynagrodzenia z posiadanymi kwalifikacjami pielęgniarek. Projekt był omawiany na powołanej do jego rozpatrzenia sejmowej podkomisji. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Można już wnioskować o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności

Następny artykuł

Uczeni z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

Polecane dla Ciebie

Szkolenia