Profilaktyka POChP według NFZ

 2 minuty

pochp

W Polsce na POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) choruje ponad 2 miliony osób – wynika z danych NFZ. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta przewlekła dolegliwość. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. POChP to choroba wielonarządowa – proces zapalny toczy się w płucach, ale jego skutki odczuwa cały organizm.

Liczy się każdy oddech

Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „…liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców. Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

„Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu” – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. „W razie niepokojących objawów – duszności wysiłkowej, kaszlu, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej” – dodaje.

O tym, jak działać profilaktycznie, dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: Nfz.gov.pl