Profilaktyka nadciśnienia tętniczego według ekspertów NFZ

 3 minuty

nadcisnienie-profilaktyka

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia szczególnie zachęcają do kontrolowania swojego ciśnienia.

Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:

  • niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone;
  • nadmierne spożycie soli i alkoholu;
  • otyłość;
  • palenie papierosów;
  • brak ruchu i ćwiczeń fizycznych;
  • czynniki genetyczne (dziedziczne);
  • stres.

Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

Ruch i dieta to zdrowie

Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.

Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie na portalu Diety NFZ przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na:

  • spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion;
  • redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier;
  • zmniejszeniu spożycia soli kuchennej.

Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ w serwisie YouTube.

Pomiary w Kiosku Profilaktycznym

W 16 oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

Więcej o tym jak działać profilaktycznie w kwestii nadciśnienia dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: Nfz.gov.pl