Potwierdzono obecność brytyjskiego wariantu koronawirusa w Polsce

 2 minuty

źródło: Politykazdrowotna.com

Jak donosi serwis Politykazdrowotna.com, Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa u chorej z województwa małopolskiego. Informacje o swoim odkryciu laboratorium podało na Twitterze. Oficjalnie potwierdzili je także w czwartek pracownicy firmy. Brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbki pochodziły z całego kraju. Próbka, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski. Według niektórych ekspertów, brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest znacznie bardziej zaraźliwa, ale nie wpływa na cięższy przebieg COID-19.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że po otrzymaniu informacji natychmiast podjęte zostały działania związane z przeprowadzeniem wywiadu sanitarnego. Zgodnie z przeprowadzonym śledztwem sanitarnym okazało się, że nosicielką brytyjskiej odmiany koronawirusa była 42-letnia kobieta, osoba z Wielkiej Brytanii, która gościła w domu. 22 grudnia 2020 r. miała potwierdzony pozytywny wynik koronawirusa i była w izolacji, a po jej zakończeniu wyjechała do Wielkiej Brytanii. „Niebezpieczeństwo związane z tym ogniskiem jest pod kontrolą” – mówił Adam Niedzielski.

Z kolei od poniedziałku ruszają w Polsce bania pod kierownictwem prof. Pyrcia. „Będziemy mieli sieć pod koordynującym laboratorium w Krakowie. Tam będą przesyłane wybrane losowe lub podejrzane próbki do badania w kierunku tego, jaki kod wirusa się tam znajduje” – wyjaśnił Minister Niedzielski.