Aktualności

08.04.2025

3 minuty

Porozumienie Rezydentów apeluje do Prezydenta o zawetowanie ustawy obniżającej składki zdrowotnej

Nowość!

Skrót informacji

Porozumienie Rezydentów OZZL zaapelowało do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotnej dla przedsiębiorców i skierowanie jej do ponownego rozpatrzenia. Podkreślili, że uzależnienie Narodowego Funduszu Zdrowia od niepewnych dotacji budżetowych pogorszy dostęp pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.

Stanowisko Porozumienia Rezydentów

W piątek 4 kwietnia br. Sejm uchwalił obniżenie składki dla przedsiębiorców. Jeśli przepisy wejdą w życie, to wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia będą w przyszłym roku mniejsze o ok. 4,6 mld zł. Pokrycie tego ubytku z budżetu państwa obiecuje Minister Finansów, Andrzej Domański. Ustawą zajmie się w kolejnym etapie Senat.

„Jako Porozumienie Rezydentów OZZL negatywnie oceniamy przegłosowane (...) obniżenie składki zdrowotnej. Funkcjonujemy w dobie rosnącej luki finansowej w NFZ, sięgającej tylko w tym roku ok. 15 mld złotych. Takie dodatkowe środki muszą trafić do systemu ochrony zdrowia, aby ograniczyć zjawisko odwoływanych zabiegów i ograniczanego dostępu do programów lekowych” – napisali lekarze w apelu do Prezydenta RP.

Zaznaczyli, że dalsze pogorszenie sytuacji finansowej NFZ oraz uzależnienie sytuacji płatnika od niepewnych dotacji budżetowych jedynie pogorszy dostęp pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.

Zwrócili uwagę, że spadek wpływów do NFZ o 4,6 mld zł w 2026 r. oznacza, że będzie to kwota dwa razy większa niż w planie finansowym NFZ na 2024 kosztowała chemioterapia (2,1 mld zł) albo nieco mniej niż ówczesny koszt finansowania całej psychiatrii wraz z leczeniem uzależnień (5,7 mld zł).

„Choć deklaracją rządu jest uzupełnienie tych pieniędzy z budżetu państwa, to należy zaznaczyć, że nie jest to ustawowe zobowiązanie, a jedynie obietnica. Nie ma gwarancji spełnienia jej w kolejnych latach przez następne rządy, ani informacji o tym, jaka kwota miałaby być wpłacana do NFZ” – podkreślili.

PR: „Funkcjonujemy w kraju ze skrajnie niedofinansowaną opieką zdrowotną”

Porozumienie Rezydentów wskazało, że „funkcjonujemy w kraju ze skrajnie niedofinansowaną opieką zdrowotną – plasujemy się na trzecim od końca miejscu w Unii Europejskiej", a 27 proc. naszych wydatków na zdrowie obywatele pokrywają sami.

„Jakiekolwiek pogorszenie sytuacji finansowej w systemie ochrony zdrowia jest zwyczajnie nieakceptowalne. Finalnie w związku z postępującym pogorszeniem dostępu pacjenta do opieki zdrowotnej można się spodziewać, że w narracji społecznej to lekarze będą obciążeni winą za konsekwencje tej decyzji. Nie ma na to zgody, gdyż dostęp do opieki zdrowotnej wiąże się bezpośrednio z decyzjami polityków. Polscy pacjenci potrzebują dostępu do publicznego systemu ochrony zdrowia. Apelujemy do Prezydenta RP o skierowanie ustawy do ponownego rozpatrzenia” – zwróciła się do prezydenta organizacja. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

ZUS: rehabilitacja lecznicza także dla osób z chorobami układu nerwowego oraz po wypadkach

Następny artykuł

Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

Polecane dla Ciebie

Szkolenia