Pomoc medyczna w długi weekend

 3 minuty

pomoc-medyczna-weekend-swieto-noc

W czasie długiego weekendu pomoc medyczną możemy otrzymać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W weekendy i święta są one otwarte przez całą dobę – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna – poinformował w komunikacie NFZ. Przypomniano, że dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie lub – w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.

  • Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy skorzystać w razie: nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia; istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia, zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej; infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką; bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych; bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych lub biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
  • Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otwarte są od poniedziałku do piątku od godz. 18:00 do 8:00 następnego dnia i przez całą dobę w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy.
  • Pacjent nie musi rezerwować wizyty wcześniej ani mieć ze sobą skierowania – wystarczy, że zgłosi się do dowolnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
  • W placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent może uzyskać, oprócz porady lekarskiej, również zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne i e-receptę na potrzebne leki.
  • Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), które pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. (PAP)

źródło: PAP