Polski bioimplant odtworzy chorą kość

 4 minuty

– Dzięki otrzymanym właściwościom biodegradowalności, strukturze wewnętrznej oraz właściwościami mechanicznymi, możliwe jest stopniowe odtworzenie tkanki w miejsce ubytku i znaczne polepszenie komfortu pacjenta. Wykonane dotychczas zadania pozwoliły na opracowanie technologii modelowania i wytwarzania bioimplantów na wymiar dla danego pacjenta oraz przeprowadzenie testów in vivo na małych i dużych zwierzętach. Pozycjonuje to produkt na równorzędnej pozycji względem wielu projektów prowadzonych w międzynarodowych jednostkach i instytutach – mówi dr inż. Barbara Ostrowska.

Obecnie prężnie działająca grupa wynalazców i zarazem twórców idei bioimplantu prowadzi starania, aby skomercjalizować wyniki badań i wprowadzić na rynek gotowy produkt.

W tym celu w sierpniu 2015 roku badacze założyli na Politechnice Warszawskiej spółkę spin-off o nazwie MaterialsCare. Główny profil działalności spółki to:

  • Biodegradowalne oraz długookresowe implanty dla zwierząt i ludzi wytwarzane metodami druku 3D dla potrzeb inżynierii tkankowej/medycyny regeneracyjnej.
  • Badania struktury i właściwości fizykochemicznych materiałów, ze szczególnym naciskiem na biomateriały dla potrzeb inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej.
  • Ekspertyzy z zakresu inżynierii materiałowej, ze szczególnym naciskiem na biomateriały.
  • Szkolenia z zakresu drukowania 3D, biomateriałów, inżynierii tkankowej/medycyny regeneracyjnej.

Bioimplant przeszedł już badania na zwierzętach i stosowany jest w klinikach weterynaryjnych. Teraz jego twórcy starają się uruchomić produkcję implantu przeznaczonego dla ludzi. Przygotowania i późniejsze badania kliniczne zajmą około 5 lat.

Strony: 1 2