Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciw COVID-19

 2 minuty

szczepionki-dla-ukrainy

„Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciw COVID-19 oraz 100 tys. dawek MMR” – przekazał resort zdrowia, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com. Decyzja zapadła podczas spotkania Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Vasylem Zvarychem.

Opieka nad pacjentami z Ukrainy

Jak poinformował w mediach społecznościowych resort zdrowia, rozmowy dotyczyły nie tylko możliwego nawrotu zwiększonej liczby zakażeń COVID-19, ale także opieki nad pacjentami z Ukrainy, w tym także transportu rannych. Minister Zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Vasylem Zvarychem.

„Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciw COVID-19 oraz 100 tys. dawek MMR” – podało MZ.

Dzieci z Ukrainy objęte programem szczepień

Szczepionka MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce. W Polsce wchodzi ona w skład grupy szczepień obowiązkowych i podawana jest dwukrotnie. Pierwszą dawkę przyjmują dzieci między 13. a 15. miesiącem życia, natomiast drugą podaje się w 6. roku życia dziecka.

W kwietniu, wszystkie dzieci przyjeżdżające z terenu Ukrainy zostały objęte polskim programem szczepień ochronnych. Priorytetowe są szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz polio. Przebywających na terenie Polski do 3 miesięcy obowiązywała będzie w tej kwestii dobrowolność. Natomiast zdecydowano, że każdy w wieku do 19 r.ż., rezydujący w Polsce dłużej niż 3 miesiące podlegał będzie obowiązkowi szczepień.

W Polsce od 16 września 2022 r. drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby w wieku powyżej 12 lat, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej. W sumie zostanie wystawionych ok. 11 mln skierowań.

źródło: Politykazdrowotna.com