Nowość!
Skrót informacji
Minister Izabela Leszczyna oraz Wiceminister Zdrowia, Marek Kos podsumowali rok 2024 w refundacji leków i zapowiedzieli kolejne, ważne dla pacjentów zmiany na styczniowej liście refundacyjnej.
„Polityka lekowa jest bardzo ważną częścią działalności Ministerstwa Zdrowia i jest niezwykle ważna dla pacjentów. W 2025 r. będziemy chcieli wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, podobnie, jak robiliśmy to w tym roku. Terapii jest coraz więcej, robimy więc wszystko, żeby leki które pojawiają się na rynku, jak najszybciej wchodziły do refundacji – podkreśliła Izabela Leszczyna.
„To był bardzo dobry rok dla pacjentów. W 2024 roku objęliśmy terapią 135 nowych wskazań. Znalazło się wśród nich 36 nowych terapii onkologicznych, 36 mających zastosowanie w chorobach rzadkich i ultrarzadkich oraz 66 wskazań w programach lekowych – to najdroższe substancje objęte refundacją” – wyliczał wiceminister Marek Kos.
Wprowadziliśmy także trzy terapie o wysokim poziomie innowacyjności oraz trzy terapie o wysokiej wartości klinicznej.
Najwięcej nowych wskazań onkologicznych dotyczy:
Natomiast najwięcej nowych terapii w dziedzinach nieonkologicznych mamy w:
Wiceminister Marek Kos wskazał również, że duża nowelizacja ustawy refundacyjnej umożliwiła wprowadzenie od 1 kwietnia obniżonej odpłatności za polskie leki. To 10 % mniej za leki wytwarzane w Polsce lub z substancją czynną wytworzoną w Polsce oraz 15% mniej za leki wytwarzane w Polsce z substancji czynnej wytworzonej w Polsce.
Minister Kos zapowiedział też, że jeszcze w tym roku planujemy publikację Krajowej Listy leków Krytycznych. „Ten projekt wskazuje substancje czynne, występujące w lekach, które są niezwykle istotne w terapii, a ich brak rynkowy mógłby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów. W projekcie listy znajduje się 238 pozycji”.
Nowa lista refundacyjna będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Znajdzie się na niej 31 nowych terapii, w tym 13 onkologicznych oraz 18 nieonkologicznych. Wśród nich można wyróżnić również 12 nowych terapii w zakresie chorób rzadkich i ultrarzadkich.
Pierwsza istotna zmiana na liście refundacyjnej to leki zawierające 6 nowych substancji kardiologicznych – będą to leki zawierające substancje o ugruntowanej skuteczności w kardiologii (riwaroxaban, dabigatran, eplerenon, torasemed, trimetazydyna, metyldopa). Ok. 3 mln pacjentów będzie mogło z nich skorzystać z 30-procentową odpłatnością. Wszystkie pozostałe terapie wprowadzone do programów leków w nowym wykazie będą dostępne dla pacjentów bezpłatnie.
„Najważniejszy w grupie leków kardiologicznych jest rivaroxaban, stosowany m.in. w prewencji udarów i zatorowości obwodowej z migotaniem przedsionków. Przyczyną jest ogromna liczba potencjalnych beneficjentów – ok. 500 tys. osób oczekuje na ten preparat, a wiele z nich aktywnie go poszukuje”.
Miesięczna kuracja za pomocą opakowania oryginalnego leku to nawet kilkaset zł – po wejściu tej terapii na nową listę pacjent zapłaci w aptece ok. 10 zł za opakowanie najtańszego odpowiednika.
Wprowadzenie tej pozycji do wykazu refundacyjnego to największy sukces najnowszego rozszerzenia, ale również – w ocenie specjalistów – to najważniejsza i najbardziej oczekiwana terapia od wejścia w życie ustawy refundacyjnej, która realnie wpływa na wydłużenie życia pacjenta.
Kolejna istotna nowość na liście refundacyjnej to preparat stosowany w leczeniu dzieci chorych na achondroplazję (niskorosłość). Mimo wielu zapytań ze strony rodzin i organizacji pacjenckich, a także kilku wezwań ze strony Ministerstwa Zdrowia do producenta, wniosek o refundację został złożony po 3 latach. Po jego aplikacji sprawa została przeprowadzona w ministerstwie w ok. 45 dni.
Trzecia ważną zmianą jest wprowadzenie do polskiego systemu refundacji drugiej terapii genowej. Co istotne, to lek, który pomaga ratować wzrok – stosowany w przypadku ślepoty Lebera, czyli rzadkiej choroby genetycznej.
Od 1 stycznia 2025 r. na liście refundacyjnej znajdzie się również wiele terapii onkologicznych, między innymi:
Warto też wspomnieć o nowych terapiach nieonkologicznych. W przypadku dupilumabu lek go zawierający będzie mógł być stosowany u dzieci w terapii atopowego zapalenie skóry już od 6 miesiąca życia. Rawulizumab – to kolejna terapia na miastenię, fenfluramina – kolejna terapia na epilepsję lekooporną, a lanadelumab będzie mógł być stosowany dla szerszej grupy pacjentów w profilaktyce dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.
NFZ w sprawie przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci elektronicznej
MZ: 31 nowych cząsteczko-wskazań na styczniowej liście refundacyjnej