Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19 – decyzja w ciągu dwóch tygodni

 2 minuty

szczepienia

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zapadnie decyzja związana z piątą dawką szczepionki przeciw COVID-19 – donosi serwis Medexpress.pl. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski przyznał, że liczba zakażeń ostatnio wzrosła, ale nie zagraża to wydolności systemu opieki zdrowotnej.

COVID-19: wzrost zachorowań

„W ostatnim czasie dynamika z tygodnia na tydzień przekraczała czasami nawet 50 proc. W tej chwili wzrosty zachorowań są coraz mniejsze” – powiedział Adam Niedzielski. Jednocześnie szef resortu zdrowia zaznaczył, że hospitalizowanych jest ponad 2,5 tys. pacjentów covidowych. W najbliższych tygodniach przewidywana jest stabilizacja liczby zakażeń, a potem już spadki.

„Głównym zagrożeniem epidemicznym w kraju jest grypa i RSV. W tej chwili to jest blisko 30 tys. zakażeń dziennie” – wskazał minister.

Piąta dawki szczepionki – trwają analizy

Tymczasem w resorcie trwają analizy związane z możliwością podawania piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

„Ostatnie badania pokazywały, że obecność przeciwciał była u ponad 90 proc. badanej populacji. Odporność populacyjna jest już na wysokim poziomie” – zauważył szef resortu zdrowia.

źródło: Medexpress.pl