Od 1 lipca br. zmiany w sprawie recept

 2 minuty

analiza recepty

Od stycznia do końca czerwca 2021 r. zgodnie z przepisami obowiązują recepty papierowe według tzw. „starego” i „nowego” wzoru. Począwszy od 1 lipca br. osoba uprawniona jest zobowiązana do wystawiania recept papierowych – szczególnie na leki wydawane ze zniżką – na druku zgodnym z „nowym” wzorem – przypomina Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska.

Zgodnie zatem z powyższym, jeśli recepta wystawiona jest na „starym” druku, to realizacja jest pełnopłatna lub recepty nie realizuje się, gdy zaordynowano o na niej leki z grupy I-N i II-P. Recepty weterynaryjne wystawione od dnia 1 lipca 2021 r. na środki odurzające lub substancje psychotropowe muszą posiadać unikalny numer recepty zaczynający się od cyfr 07… oraz dodatkowo dane świadczeniodawcy (regon), dane osoby, która wystawiła receptę (numer PWZ) przedstawione w postaci kodu kreskowego służącego do ich automatycznego odczytu.
Od dnia 1 lipca 2021 r. tzw. „stare” wzory recept będą mogły być stosowane tylko dla produktów pełnopłatnych o kategorii dostępności Rp i Rpz, (zgodnie z brzmienie art. 95c ustawy PF).

Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w specjalnym opracowaniu KOIA.

źródło: Koia.kielce.pl