NFZ: szpitale będą nagradzane finansowo za większą dostępność do znieczuleń okołoporodowych

 3 minuty

porody-dane-nfz

Prezes NFZ podpisał zarządzenie, które wprowadza system nagradzania szpitali za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych. Szpitale, które nie zwiększą dostępności do znieczuleń dla pacjentek, otrzymają za poród mniej środków z NFZ.

Bezpieczna i Świadoma Ja

W komunikacie NFZ przypomina, że Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet dla kobiet „Bezpieczna i Świadoma Ja”. Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest zapewnienie większego dostępu przyszłych mam do znieczulenia przy porodzie drogami natury.

„W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem” – podkreśliła Leszczyna podczas prezentacji pakietu rozwiązań w ochronie zdrowia „Bezpieczna i Świadoma Ja” adresowanego do kobiet.

„Ważne miejsce w tym pakiecie zajmuje opieka okołoporodowa, w tym zwiększenie udziału porodów naturalnych ze znieczuleniem” – podał w komunikacie przekazanym PAP Narodowy Fundusz Zdrowia.

Raport o porodach

NFZ przygotował raport o porodach i opiece okołoporodowej. Wynika z niego, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17 proc. w skali całego kraju, przy czym średnia europejska to ok. 40 proc. Dlatego, jak poinformowano, minister Izabela Leszczyna zdecydowała o wprowadzeniu premii finansowej dla szpitali, które zwiększą odsetek znieczuleń do porodów naturalnych.

Przypomniano, że obecnie NFZ finansuje dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych. Koszt znieczulenia to ponad 1 tys. zł i jest on dodawany do kosztu samego porodu.

Premie dla szpitali

Poinformowano, że premia dotyczy zwiększenia udziału znieczuleń w ogólnej liczbie porodów naturalnych w konkretnym szpitalu i jest przyznawana w trzech progach: przy udziale znieczuleń powyżej 10 proc współczynnik korygujący wynosi 12 proc.; przy udziale znieczuleń powyżej 20 proc. współczynnik ten wynosi 19 proc., natomiast jeśli udział znieczuleń przekroczy 35 proc. współczynnik wyniesie 21 proc.

„Jednocześnie szpitale, które nie osiągną minimalnego progu 5 proc. udziału znieczuleń w porodach naturalnych (w kwartale), otrzymają niższe wynagrodzenie za poród – o 5 proc.” – podano w komunikacie NFZ.

Pierwsze wyliczenie wskaźników nastąpi od 1 lipca 2024 r. za II kwartał 2024 r. i będzie podstawą do zmiany płatności za porody w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r. (PAP)

źródło: PAP