Narastają problemy psychiczne wśród młodzieży po COVID-19

 2 minuty

mlodziez-depresja-covid

W ciągu ostatnich kilku lat świat zmagał się z pandemią COVID-19, która miała wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Szczególnie widoczne jest to w grupie młodzieży, u której zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną wzrosło w ostatnim czasie o 30 proc. – informuje serwis Medexpress.pl.

Trwała izolacja społeczna wywołała problemy natury psychicznej

„Według dostępnych danych, znaczący odsetek młodych ludzi boryka się z lękiem, depresją oraz innymi zaburzeniami psychicznymi, które nie tyle bezpośrednio związane są z pandemią COVID-19, co uwypuklone zostały poprzez długotrwałą izolację społeczną” – tłumaczy dr Mateusz Grajek, psycholog, adiunkt Zakładu Zdrowia Publicznego SUM

Pandemia koronawirusa, zmuszając do izolacji społecznej, przyczyniła się do wzrostu poczucia samotności wśród młodych osób. „Badania pokazują, że około 40 proc. młodzieży odczuwało znaczny poziom samotności podczas lockdownów” – dodaje dr Grajek.

Nowa pandemia

WHO alarmuje, że problem ten może przybrać formę nowej pandemii. Eksperci podkreślają, że problem ten wymaga pilnej uwagi, zarówno ze strony rządów, jak i instytucji zdrowia publicznego. Konsekwencje długotrwałych problemów psychicznych wśród młodzieży mogą być dalekosiężne.

„Dotyczą nie tylko zdrowia i dobrostanu samej młodzieży, ale również wpływają na ich edukację, relacje społeczne oraz przyszłe życie zawodowe. Specjaliści apelują o zwiększenie dostępności usług wsparcia psychologicznego oraz promowanie zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród najmłodszych” – kontynuuje ekspert.

źródło: Medexpress.pl