Na UKSW w Warszawie uruchomiono nowoczesną platformę z modelami 3D

 2 minuty

naukowiec w oklurach do wirtualnej rzeczywistosci

Nowoczesną platformę z modelami 3D uruchomiły Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Zaprezentowane preparaty osteologiczne posłużą studentom do poznania budowy ludzkiego kośćca – poinformowała uczelnia za pośrednictwem serwisu Naukawpolsce.pap.pl.

Prezentowane modele 3D odzwierciedlają preparaty dotychczas dostępne tylko w salach wykładowych. „Programy studiów dla wielu kierunków, medycznych czy biologicznych, obejmują zajęcia z anatomii człowieka. Ćwiczenia w tym obszarze wymagają pracy na przygotowanych preparatach dostępnych w pracowniach. Ekstremalne warunki uczenia zdalnego w czasie pandemii pokazały jednak potrzebę udostępnienia materiałów w Internecie” – podkreśla dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW. dr hab. Jacek Tomczyk.

Platforma umożliwia pobranie pełnych modeli trójwymiarowych struktur kostnych oraz ich wizualizację poprzez wykorzystanie oprogramowanie VisNow. Adnotacje struktur anatomicznych są dostępne w języku polskim i łacińskim w plikach z rozszerzeniem pac. Modele i oprogramowanie są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu budowy demonstratora Platformy Cyfrowej Nauki. Bez konieczności logowania można zapoznać się tam z trójwymiarowym szkieletem ludzkim z cmentarza komunalnego, który funkcjonował w latach 1794-1811.

W komunikacie podkreślono, że Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych UKSW posiadają wysokie kompetencje i doświadczenie w realizacji projektów z obszaru technologii cyfrowych, skaningu 3D, druku 3D, wirtualnej rzeczywistości, wizualizacji i analityki wizualnej.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl