MZ zawiesza teleporady w opiece paliatywnej i hospicyjnej

 2 minuty

Resort zdrowia poinformował o zawieszeniu do odwołania zalecenia dla zespołów domowej opieki paliatywnej/hospicjów domowych oraz poradni medycyny paliatywnej w okresie epidemii COVID-19 – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Decyzja wsparta jest stanowiskiem konsultantów krajowych w dziedzinach medycyny paliatywnej i pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Teleporada tylko w uzasadnionych przypadkach

W świetle obowiązujących od 28 marca 2022 r. przepisów epidemicznych oraz mając na uwadze stanowisko konsultantów krajowych w dziedzinach medycyny paliatywnej i pielęgniarstwa opieki paliatywnej zawiesza się do odwołania zalecenia dla zespołów domowej opieki paliatywnej/hospicjów domowych oraz poradni medycyny paliatywnej w okresie epidemii COVID-19 (zaktualizowane w dniu 11.06.2021 r.). – czytamy w stanowisku resortu zdrowia.

Bezpośredni kontakt z pacjentem – podstawa świadczeń

Obecnie należy przyjąć wizytę/poradę w bezpośrednim kontakcie z pacjentem jako podstawową formę udzielania świadczeń domowej opieki paliatywnej i hospicyjnej, natomiast telewizyty/teleporady powinny być wykorzystywane jedynie w uzasadnionych przypadkach. Personel udzielający świadczeń domowej opieki paliatywnej i hospicyjnej powinien jednak nadal dbać o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i ich rodzin podczas epidemii COVID-19.

źródło: Politykazdrowotna.com