MZ: ponad 30 tys. osób zapisało się na szczepienie 2. dawką przypominającą

 2 minuty

szczepienie-obowiazkowe-zawody

„W nocy wystawiliśmy ponad 5,7 mln e-skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. Ponad 30 tys. osób już się na szczepienie zapisało” – napisał na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi Politykazdrowotna.com.

Dla kogo 2. dawka przypominająca?

Od piątku 16 września br. na szczepienie drugą dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 mogą się zapisywać osoby powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster.

„W nocy wystawiliśmy ponad 5,7 mln e-skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. Ponad 30 tys. osób już się na szczepienie zapisało” – poinformował szef resortu zdrowia.

Z kolei Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył w piątek w Programie I Polskiego Radia, że do magazynów w Polsce dotarło prawie 900 tys. szczepionek. „To są preparaty dwóch firm: Moderna i Pfizer. Punkty szczepień w tej chwili zamawiają te szczepionki, one będą trafiały do punktów w najbliższych godzinach” – wyjaśnił. Podkreślił, że szczepienie drugą dawką przypominającą można wykonać, jeśli od przyjęcia poprzedniej dawki minęły trzy miesiące. Zaznaczył także, że wiele osób zastanawia się, którą szczepionką najlepiej się zaszczepić: czy lepiej zaszczepić się szczepionką ukierunkowaną na wariant BA.1 czy na warianty BA.4 i BA.5.

Skuteczność szczepionki

„Eksperci mówią, że i jedna i druga szczepionka mają podobną skuteczność – to jest ok. 90 proc. Więc myślę, że nie należy wybierać czy sugerować się tym, że jedna jest nowsza, a druga trochę starsza. Nie ma to dla pacjenta żadnego znaczenia” – ocenił Kraska.

Przypomniał, że żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, ale szczepionki chronią w 90 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby. „To jest bardzo dobry wynik” – zapewnił.

źródło: Politykazdrowotna.com