Aktualności

08.05.2025

3 minuty

MZ: Krajowa Sieć Kardiologiczna skróci czas oczekiwania na leczenie

Nowość!

Skrót informacji

„Dzięki wdrożeniu Krajowej Sieci Kardiologicznej spodziewamy się skrócenia czasu oczekiwania na leczenie” – powiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia, Marek Kos podczas drugiego czytania projektu ustawy o KSK. Resort zdrowia chciałby rozpocząć kwalifikację szpitali do sieci w połowie 2025 r.

Główny cel wdrożenia KSK

Wdrożenie Krajowej Sieci Kardiologiczna (KSK) jest realizacją jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Nowy model organizacji opieki kardiologicznej na terenie całego kraju ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia.

Głównym celem wdrożenia Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) jest podniesienie efektywności leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy. System ma elastycznie odpowiadać na potrzeby pacjentów i zapewnić im ciągłość leczenia na etapach: diagnostyki, leczenia kardiologicznego, rehabilitacji i dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych, w podstawowej opiece zdrowotnej lub w opiece długoterminowej.

Odpowiadający na pytania posłów o projekt wiceminister zdrowia Marek Kos przekazał, że wśród celów ustawy jest m.in. poprawa opieki kardiologicznej i skoordynowania jej, zapewnienie ciągłości opieki (od diagnostyki, przez leczenie po rehabilitację) oraz monitorowanie jej jakości.

„W perspektywie długoterminowej spodziewamy się, że KSK przyczyni się do poprawy dostępności opieki kardiologicznej. (...) Spodziewamy się skrócenia czasu oczekiwania na leczenie i spadku śmiertelności powikłań chorób kardiologicznych” – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Trzy poziomy zabezpieczenia KSK

Zgodnie z projektem ustawy, KSK będzie miała trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie (OK I) pacjent ma mieć zapewnioną podstawową diagnostykę kardiologiczną. Na drugim poziomie (OK II) – koordynację i ciągłość opieki kardiologicznej w tym kompleksową diagnostykę kardiologiczną, leczenie kardiologiczne w tym z zakresu kardiologii interwencyjnej i leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz dostęp do rehabilitacji kardiologicznej. Na trzecim poziomie (OK III) ma być zapewniona koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz będą przeprowadzane najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii.

Podmioty lecznicze będą miały 3 lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes NFZ.

Kiedy kwalifikacja świadczeniodawców?

Marek Kos poinformował, że ministerstwo chciałoby rozpocząć kwalifikację świadczeniodawców do sieci w czerwcu lub lipcu 2025 r. – możliwie szybko po uchwaleniu ustawy i podpisaniu jej przez prezydenta.

KSK zakłada też wprowadzenie Karty e-KOK, która umożliwi gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących opieki kardiologicznej oraz monitorowanie wskaźników jakości opieki kardiologicznej w ramach sieci. Wiceminister zdrowia poinformował, że w pełni ma ona działać od początku 2028 r.

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska zapowiedziała, że trzecie czytanie projektu odbędzie się w bloku głosowań. Według harmonogramu obecnego posiedzenia Sejmu odbędzie się ono w piątek rano. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Następny artykuł

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Ds. Regulacji Rynku Aptecznego i Produktów Leczniczych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia