Ministerstwo Zdrowia odpowiada w sprawie leku recepturowego i jałowych opakowań

 2 minuty

źródło: OIA w Warszawie / Rynekaptek.pl

Jak donosi serwis Rynekaptek.pl, Michał Byliniak, Prezes Warszawskiej OIA, poprosił Fundusz o odpowiedź na poszczególne pytania:

  1. Czy osoba realizująca receptę może ją zrealizować i wydać lek pacjentowi, gdy osoba wystawiająca receptę zaordynowała pacjentowi lek robiony w postaci mazidła lub maści, lub kremu, lub żelu, lub pasty do stosowania zewnętrznego w ilości ryczałtów pomiędzy dwa a dziesięć?
  2. Czy dopuszczalnym jest, aby przy wykonywaniu leku robionego, dla postaci leku niewymagającej wykonywania w warunkach aseptycznych, użyć, wycenić i wydać pacjentowi lek w opakowaniu zakupionym jako opakowanie jałowe?
  3. Czy apteka, wykonując lek recepturowy, może użyć i wycenić opakowanie leku robionego, które nie posiada identyfikatora EAN lub numeru GTIN?

W związku z powyższym, Departament Gospodarki Lekami NFZ wystosował pismo do MZ w tej sprawie.

Odpowiadając na pierwsze z pytań, Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że art. 96a ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo farmaceutyczne określa maksymalną wielkość jednorazowej ordynacji. W przypadku produktów leczniczych w postaci mazideł, maści, kremów, żelów, past do stosowania na skórę jest to dziesięciokrotność ilości ustalonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Odnosząc się do drugiego pytania resort informuje, że przepisy prawa nie regulują poruszonej w nim kwestii. Wyjaśnia, że zasadność użycia opakowania jałowego przy opakowaniu leku recepturowego niewymagającego wykonania w warunkach aseptycznych powinno być ocenione przez osobę wykonującą lek.

Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ informuje także, że ostatnie z pytań zawartych w piśmie wskazane przez OIA w Warszawie dotyczy kwestii związanych ze sposobem raportowana przez apteki do Narodowego Funduszu Zdrowia i leży poza zakresem kompetencji Departamentu.

Więcej na ten temat: Oia.waw.pl