Miliardy z Funduszu Medycznego na szpitale pediatryczne

 3 minuty

astma-obturacja oskrzeli u dzieci

Ponad 3,1 mld zł na inwestycje trafi do 14 szpitali leczących dzieci – informuje serwis resortu zdrowia. Dzięki nim zwiększy się komfort opieki nad małymi pacjentami. Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Zdrowia, Adam Niedzielski ogłosili wyniki konkursu dla szpitali pediatrycznych z Funduszu Medycznego.

Rozdysponowano środki z Funduszu Medycznego

Rozstrzygnięty właśnie konkurs na budowę lub przebudowę szpitali i oddziałów pediatrycznych jest pierwszym konkursem na środki z Funduszu Medycznego. To są środki ze specjalnego źródła, po to, aby przyspieszyć diagnostykę i leczenie dzieci. Kwota ponad 3 mld zł trafi na inwestycje z przeznaczeniem dla dzieci – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy Prezydenta RP we współpracy z Ministrem Zdrowia. Dotychczas pieniądze z Funduszu były przeznaczane na bieżąco głównie na leczenie i ratowanie życia dzieci. Na ten cel wydatkowanych zostało w granicach 550 mln zł. Blisko 100 mln zł Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ratunkowy dostęp do technologii lekowych.

„To wielki dzień dla polskiej pediatrii. Jeszcze nie było konkursu na tak ogromną kwotę. Początkowo na konkurs przeznaczyliśmy 2 mld zł. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie zwiększyliśmy pulę środków do ponad 3 mld zł. Przed nami kolejne konkursy z Funduszu Medycznego – wyjaśnił Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Dofinansowane projekty

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II otrzyma aż 168 mln zł na projekt kompleksowej modernizacji wraz z rozbudową klinicznego szpitala pediatrycznego. Fundusz Medyczny pokryje w tym przypadku całość inwestycji. Jednymi z największych projektów, bo opiewającymi na blisko 300 mln zł, które zyskały finansowanie z Funduszu są m.in. utworzenie interdyscyplinarnego centrum leczenia i diagnostyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, czy utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na wsparcie infrastruktury strategicznych podmiotów udzielających świadczeń onkologicznych. Z kolei z Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych co najmniej 200 mln zł będzie przeznaczone na modernizację i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Do 2029 r. ze środków Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej – jednego z czterech filarów Funduszu Medycznego, placówki strategiczne dla systemu ochrony zdrowia otrzymają co najmniej 10 mld zł.

Łącznie w latach 2021-2029 z Funduszu Medycznego Ministerstwo Zdrowia wydatkuje 40 mld zł.

 

źródło: Gov.pl