Kolejny rekord inflacji – jest najwyższa od 2000 r.

 2 minuty

mezczyzna w garniturze na tle interaktywnego wykresu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. wzrosły rok do roku o 8,6 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9 proc. – donosi serwis Politykazdrowotna.com, powołując się na dane GUS.

W ujęciu rocznym w grudniu najbardziej zdrożały paliwa do prywatnych środków transportu – o 32,9 proc. Nośniki energii kosztowały więcej o 14,3 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe o 8,6 proc. Do tej pory rekordową inflację odnotowano w grudniu 2000 r. i wynosiła wtedy 8,5 proc.

Inflacja i rosnące koszty oraz wpływ na kondycję placówek ochrony zdrowia to w ostatnim czasie jeden z głównych wątków rozmów dotyczących systemu ochrony zdrowia. Wycena większości świadczeń nie zmienia się przez kilka lat, a wówczas różnica między realnymi kosztami a finansowaniem z NFZ drastycznie rośnie.

Nie jest tak, że resort zdrowia rosnących kosztów nie dostrzega, ale system taryfikacji pozostaje bez zmian. Do tego rosną koszty kredytów, szpitale uderza też wzrost cen energii, który nie jest jeszcze widoczny w powyższych liczbach, bo podwyżki weszły od nowego roku.

Szpitale miałyby być objęte preferencyjnymi taryfami za gaz – przewiduje to m.in. projekt ustawy przygotowany przez ministra aktywów państwowych. Chodzi o rozwiązania dla miejsc, dla których podwyżki cen gazu są najbardziej dotkliwe. Jednak oprócz szpitali pozostają jeszcze inne placówki ochrony zdrowia jak poradnie i gabinety POZ, AOS czy rehabilitacyjne.

źródło: Politykazdrowotna.com / GUS