Już 1566 przypadków gruźlicy potwierdzonych w tym roku w Polsce

 2 minuty

gruzlica

Od 1 stycznia do 30 czerwca br. potwierdzono w Polsce 1566 przypadków gruźlicy – wynika z najnowszych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na które powołuje się serwis Naukawpolsce.pl. GIS podkreśla jednak, że dane te mogą jeszcze ulec zmianie.

Czym jest gruźlica?

Gruźlica jest chorobą zakaźną powodowaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Najczęstszą postacią gruźlicy jest postać płucna, a postać pozapłucna może atakować m.in. węzły chłonne, układ moczowo-płciowy, układ kostno-stawowy i ośrodkowy układ nerwowy.

Pojawianie się szczepów bakterii opornych stanowi istotny problem zdrowotny, dlatego zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych szczepów jest priorytetem działań epidemiologicznych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępności do skuteczniejszego leczenia podawanego w krótszym i prostszym schemacie.

Wzrost przypadków zarażenia

W październiku 2022 r. WHO poinformowało, że po raz pierwszy od lat wzrosła na świecie liczba osób zarażonych gruźlicą, w tym tą oporną na leki. W 2021 r. na gruźlicę zachorowało ponad 10 milionów ludzi na całym świecie, co stanowi wzrost o 4,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zmarło około 1,6 miliona ludzi. Blisko 450 tys. przypadków dotyczyło osób zakażonych gruźlicą lekooporną, co stanowi o 3 proc. więcej niż w 2020 r.

Gruźlicą można się zarazić poprzez bliski kontakt, na przykład długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, z osobą, która kaszle, odksztusza, mówi lub głośno się śmieje. Wtedy prątki gruźlicy krążą w powietrzu i – wraz z ich wdychaniem – dochodzi do zakażenia. Szczepionkę przeciw tej chorobie wynaleziono w 1921 r.

Jak wskazał Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, przed początkiem pandemii COVID-19 gruźlica była na świecie główną przyczyną zgonów spowodowanych przez pojedynczy czynnik zakaźny.

źródło: Naukawpolsce.pl