Jakie zagrożenie niesie koronawirus dla dzieci i seniorów?

 2 minuty

maly-chlopiec-trzyma-misia

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Jak czytamy w serwisie Naukawpolsce.pap.pl, poprzez rozpoczętą w ubiegłym tygodniu akcję Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce przekazywać rzetelne informacje na temat koronawirusa i obalać związane z nim fake newsy. MNiSW planuje zamieszczać 1-2 filmy dziennie.

„Chciałbym powiedzieć, że dzieci są bezpieczne. Co prawda ulegają zakażeniu i rozsiewają wirusa, natomiast częstość występowania zapaleń płuc u dzieci jest znikoma, jest rzędu 0,1 proc. Dotyczy to grupy wiekowej do 10 lat” – wyjaśnia pediatra i genetyk, prof. Marek Sanak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w filmie udostępnionym przez resort nauki. Jego zdaniem podjęte kroki mające na celu ograniczenie zdolności rozprzestrzeniania się wirusa poprzez zamknięcie m.in. żłobków, przedszkoli, szkół wyższych przyniosą efekty. „Takie efekty będą widoczne już w najbliższych tygodniach. Okres wylęgania wirusa średnio wynosi 6,5 dnia. Należy oczekiwać spadku narastania liczby zakażonych właśnie w ciągu najbliższego tygodnia” – podkreśla.

Naukowiec „bezwzględnie zalecił”, by osoby powyżej 60. r.ż. były chronione przed kontaktami, które mogłyby doprowadzić do ich zakażenia. „Współczesne statystyki, a tych zgonów już było wiele tysięcy, mówią, że ciężki przebieg zakażenia płuc występuje praktycznie wyłącznie u osób, które przekroczyły ten wiek lub mają ciężkie choroby podstawowe, takie jak choroby serca, cukrzycę, albo choroby nerek” – przypomniał prof. Sanak.

Film z wypowiedzią eksperta resortu nauki można obejrzeć TUTAJ.