Fundusz wydłuża termin rozliczania refundacji

 2 minuty

nfz-wydluza-termin-rozliczenia-refundacji

W Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI) prowadzonym przez NFZ pojawił się komunikat dotyczący rozliczeń refundacji. Wynika z niego, że od 16 czerwca br. Fundusz przywraca 14-dniowy termin płatności za uzgodnione zestawienie zbiorcze recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją. Samorząd Aptekarski wystosował już w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia. Apeluje w nim o zablokowanie wprowadzenia w życie tej zmiany i utrzymanie obecnego stanu.

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych

Warto przypomnieć, że jeszcze przed ogłoszeniem stanu pandemii Ministerstwo Zdrowia poleciło NFZ, by przekazywanie refundacji aptekom następowało najpóźniej dzień po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych.

Zgodnie z nowym komunikatem, Fundusz zapowiada powrót do 14-dniowego okresu rozliczeń.

Stanowisko NIA

Na komunikat Funduszu zareagował Samorząd Aptekarski. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwróciła się z apelem do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o podjęcie działań, zmierzających do zablokowania wprowadzenia w życie tej zmiany i utrzymania obecnego stanu.

„Sytuacja, gdy przy obecnym, bardzo wysokim poziomie inflacji, rosnących gwałtownie kosztach kredytów oraz niskiej marży detalicznej, wydłużający się okres oczekiwania na wypłatę refundacji przez NFZ, doprowadzi do utraty płynności finansowej aptek, a tym samym uniemożliwi to zapewnienie koniecznej dostępności do produktów leczniczych dla pacjentów” – wskazuje w piśmie do szefa resortu zdrowia Prezes NRA.

Pełną treść korespondencji znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nia.org.pl