Farmaceuci zyskają możliwość kwalifikowania do szczepień

 3 minuty

Będzie zmiana prawa, która umożliwi kwalifikowanie pacjentów nie tylko przez lekarzy, ale też przez pozostały personel medyczny, w tym farmaceutów – zapowiada minister Michał Dworczyk, o czym donosi serwis Rynekaptek.pl.

„W przyszłym tygodniu w Sejmie zostanie wniesiona poprawka legislacyjna, która umożliwi kwalifikowanie pacjentów nie tylko przez lekarzy, ale też przez pozostały personel medyczny, dzięki czemu stworzymy więcej zespołów szczepiących – poinformował minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

„Wykorzystanie potencjału pozostałych grup zawodów medycznych, po odbyciu odpowiednich szkoleń (a te ruszają już za chwilę), to krok we właściwym kierunku” – skomentował rzecznik NRA, Tomasz Leleno.

Bezpłatne szkolenia dla farmaceutów uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciw COVID-19 już się rozpoczęły. Pierwsi farmaceuci będą mogli szczepić już w kwietniu br. Poza farmaceutami nowe uprawnienia zyskają też fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni. Chęć udziału w szkoleniach zgłosiło ok. 50 tys. pracowników medycznych. Organizację kursów koordynuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).

„Po przedmiotowym przeszkoleniu będą stanowić oni nowe zasoby kadrowe uprawnione do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19 i będą mogli wspierać punkty szczepień” – ocenia resort zdrowia.

Pytany w Radiu RMF FM, czy sytuacja epidemiczna w Polsce od maja będzie lepsza, minister Dworczyk wyraził przekonanie, że „z każdym miesiącem będzie lepiej”.

„Nakładają się na to dwie kwestie. Pierwsza kwestia jest trochę naturalna, na którą mamy mniejszy wpływ, czyli etap epidemii, w związku z tym ta trzecia fala będzie za jakiś czas się kończyła. Ale to, co jest szalenie istotne, i co na pewno będzie miało duży wpływ na sytuację epidemiczną, to jest rozwijający się program szczepień” – podkreślił. Według niego, „widać po tych grupach, które zostały już zaszczepione, tak jak przedstawiciele zawodów medycznych, czy nawet część seniorów powyżej 70. r.ż., że dzisiaj te osoby trafiają rzadziej do szpitala.”

„Wierzę, że z każdym miesiącem będzie coraz lepsza sytuacja epidemiczna i wierzę, że w trzecim kwartale wszyscy Polacy, którzy będą chcieli przyjąć szczepionkę, będą już zaszczepieni” – powiedział Michał Dworczyk.

źródło: Rynekaptek.pl / RMF FM