Aktualności

15.02.2025

4 minuty

Ekspert: po pandemii więcej dzieci ma problem z otyłością

Nowość!

Skrót informacji

Po pandemii koronawirusa więcej dzieci ma problem z otyłością, konieczna jest edukacja w domu i szkole, są opracowane wytyczne dla lekarzy, które są omawiane z Ministerstwem Zdrowia – uważa prof. Lucyna Ostrowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO).

69 proc. Polaków na nadmierną masę ciała

Tematyce otyłości było poświęcone spotkanie „Profilaktyka otyłości - to wymaga (u)wagi!” w ramach cyklu „Porozmawiajmy o profilaktyce – PoP”, który organizują wspólnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) i podlaski oddział NFZ.

„Ok. 69 proc. Polaków na nadmierną masę ciała, w tym choruje na otyłość ok. 9 mln dorosłych Polaków i ok. 3,5 mln dzieci, więc to jest potężna liczba osób już chorych. Natomiast nadwagę ma kolejne 12,5 mln osób dorosłych i ok. 1 mln dzieci” – powiedziała prof. Ostrowska, która kieruje Zakładem Dietetyki i Żywienia Klinicznego UMB, jest też wśród ekspertów zespołu ds. przeciwdziałania otyłości w Radzie ds. Zdrowia Publicznego.

Ostrowska podkreśliła, że szczególnie niepokojąca jest skala otyłości wśród dzieci. „Ponieważ jesteśmy w tej chwili na czwartym bądź piątym miejscu w Europie i ta skala wzrostu choroby otyłościowej wśród dzieci bardzo się nasiliła po okresie pandemii” – powiedziała prof. Ostrowska. Dodała, że jeśli chodzi o dorosłych również Polska jest pod tym względem w niechlubnej europejskiej czołówce.

Leczenie otyłości w leczeniu otyłości

Lekarze oceniają, że przyczyn problemów z otyłością wśród dzieci po pandemii jest wiele. „Upatrujemy tu wiele przyczyn, m.in. nadkonsumpcja wysoko przetworzonej żywności, brak edukacji, a w zasadzie niedostateczna edukacja zarówno wśród dzieci jak i wśród osób dorosłych” – powiedziała Ostrowska.

Zaznaczyła, że w ramach PTLO opracowano i opublikowano wytyczne kliniczne dla lekarzy i zespołów terapeutycznych, bo leczenie otyłości, która jest chorobą wielkonarządową i wieloukładową wymaga współpracy wielu specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty i gdy są do tego wskazania – chirurga bariatry (operacje zmniejszenia żołądka – przyp. red.).

Wytyczne są opublikowane m.in. na stronie PTLO. „W tej chwili procedujemy to w Ministerstwie Zdrowia” – dodała.

Prezes PTLO powiedziała, że lekarze chcą odwrócić ten niepokojący trend wśród młodych przez szeroką edukację całego społeczeństwa. „Możemy w ramach profilaktyki pierwotnej zadbać o prawidłowy styl życia i bycia” – podkreśliła. Wymieniła prawidłowe żywienie, ruch, sen. Dodała, że wśród dzieci, które spędzają dużo czasu przez komputerem czy smartfonem aktywność fizyczna jest szczególnie istotna.

O otyłości mówimy, gdy wskaźnik masy ciała BMI przekracza 30. Przyczyn otyłości jest wiele: więcej jedzenia niż potrzebujemy, ale też czynniki genetyczne, endokrynologiczne, psychologiczne, metaboliczne.

Powikłania choroby otyłościowej

Ostrowska dodała, że choroba otyłościowa daje ok. 200 powikłań i jest chorobą śmiertelną. „Powiedzmy sobie wprost, że jest to choroba, która – już wiemy – potrafi skrócić życie o ok. 3,5 roku” – powiedziała Ostrowska. Dodała, że prognozy wskazują, że do 2035 r. skróci życie od 4-10 lat.

„Choroba otyłościowa powoduje wiele powikłań: zaburzenia lipidowe, nadciśnienie, co przyczynia się do chorób sercowo-naczyniowych i podłożu miażdżycowym, takich jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca kończyn dolnych. Powoduje również zaburzenia metaboliczne takie jak cukrzyca. Powoduje także zaburzenia ze strony układu oddechowego, kostno-stawowego, wzrost zachorowania na nowotwory, zaburzenia stanu psychicznego oraz zaburzenia funkcjonowania w społeczeństwie” – poinformowała dr. hab. Małgorzata Chlabicz, prodziekan ds. nauki i ewaluacji UMB.

W Białymstoku UMB prowadzi od 2018 r. szczegółowe badania populacyjne zdrowia mieszkańców „Białystok Plus”. Powołując się na dane z tego badania Chlabicz podała, że w Białymstoku na chorobę otyłościową choruje 25,5 proc. dorosłych mieszkańców miasta w wieku 20-80 lat, czyli co czwarta osoba, 37 proc. ma nadwagę i jedynie 25 proc. populacji (dorosłych) ma prawidłową masę ciała. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

MZ: elektroniczna karta szczepień powstanie do końca tego roku

Następny artykuł

Krajowi Producenci Leków z nadzieją o zmianach deregulacyjnych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia