Eksperci: co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego

 3 minuty

alzheimer-neurologia

W ciągu swojego życia co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego. W Polsce 500 tys. osób ma chorobę Alzheimera, 300 tys. choruje na padaczkę, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a 50 tys. ma stwardnienie rozsiane – poinformowało Polskie Towarzystwo Neurologiczne, o czym donosi serwis Naukawpolsce.pl.

Dane na temat chorób neurologicznych

Omawiając na piątkowej (10.02) konferencji prasowej występowanie chorób neurologicznych w Polsce, podano, że rocznie występuje 70 tys. pierwszorazowych udarów mózgu. 90 tys. osób choruje na chorobę Parkinsona, rocznie rozpoznawanych jest 8 tys. przypadków. 300 tys. osób choruje na padaczkę, rocznie rozpoznawanych jest 30 tys. nowych przypadków. 500 tys. ma chorobę Alzheimera, a 15 proc. społeczeństwa choruje na migrenę. 50 tys. osób jest chorych na SM – co roku wykrywane są 2 tys. nowych zachorowań, głównie wśród ludzi młodych.

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak podkreślił, że – mimo wielu zachorowań – „na naszych oczach dokonuje się ogromna rewolucja, wielkie zmiany”.

Neurologia wiodącą dziedziną medycyny

„Szczycimy się faktem, że neurologia teraz, po latach zastoju, jest wiodącą dziedziną medycyny, gdzie tak wiele w ostatnich dziesięcioleciach się dokonało. Byliśmy w stanie de facto rozkodować funkcje mózgu” – podkreślił.

„Prawdą jest, że w każdej dziedzinie fizjologii i genetyki dokonują się ogromne przemiany i jesteśmy w stanie leczyć błędy natury – podawać leki, które naprawiają mutacje i uzupełniają defekty genów. Neurologia jest jedną z najważniejszych ostatnio dziedzin, gdzie mamy ogromny przyrost nowych leków. One są w trakcie badań albo już weszły od naszej praktyki. To nasza duma” – powiedział prof. Rejdak.

Podobne zmiany – jak dodał – dokonały się w obrazowaniu mózgu. „Możliwe stało się badanie funkcji mózgu przyżyciowo, w trakcie trwania choroby, co zmieniło rzeczywistość i kolejne techniki diagnostyczne, jak tomografia i rezonans. Możemy teraz badać funkcje, stan czynnościowy mózgu” – zauważył. Efektem tego jest wprowadzenie nowych terapii dostępnych dla pacjentów w Polsce.

Polska neurologia w gronie liderów

„Neurologia polska jest w gronie liderów, jeśli chodzi o dostępność do bardzo nowych terapii – możemy wymienić interwencyjne leczenie udaru mózgu, pilotaż, który wspaniale zadziałał w naszych warunkach, czy leczenie stwardnienia rozsianego” – poinformował prof. Rejdak.

W 2023 r. Polskie Towarzystwo Neurologiczne obchodzi 90. rocznicę powstania. Kulminacją tych obchodów będzie konferencja jubileuszowa polskiej neurologii 15-16 września br. w Warszawie.

źródło: Naukawpolsce.pl