Duże ograniczenia w receptach do 31 marca br.

 2 minuty

recepty-z-uprawnieniem-DZ-65+

Resort zdrowia wydłużył do 31 marca 2024 r. ograniczenia dotyczące wystawiania recept na niektóre leki.

Ograniczenia w receptach

„Wydłużamy do 31 marca 2024 r. regułę dotyczącą weryfikacji historii recept na środki odurzające i leki psychotropowe przed wystawieniem kolejnych. Reguła ta będzie miała kategorię ostrzegającą, a nie blokującą” – informowało Ministerstwo Zdrowia. Resort przypomniał, że „2 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe”.

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368) i dotyczą recept na preparaty zawierające środek odurzający grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1.

„Mając na uwadze konieczność dostosowania się podmiotów leczniczych do technicznych oraz organizacyjnych wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 lipca 2023 r. reguła ostrzegająca zamiast blokującej wystawianie recept będzie obowiązywała do 31 marca 2024 r.” – wyjaśnia resort zdrowia.

źródło: Gov.pl