Cukrzyca – najczęściej rozpoznawana choroba przewlekła u dzieci

 2 minuty

dieta-cukrzyca-weglowodany

Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, na którą powołuje się Rynekzdrowia.pl, w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych.

Cukrzyca typu 1 (T1D) – liczba chorych rośnie

Cukrzyca typu 1 jest najczęstszym typem cukrzycy rozpoznawanym u dzieci i młodzieży. Na typ 1 choruje ponad 90 proc. cukrzycowych pacjentów pediatrycznych – przekazała w komunikacie Agencja Badań Medycznych, dodając, że 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Jej głównym objawem jest hiperglikemia, czyli duża ilość glukozy we krwi. Proces autoimmunologiczny prowadzi do wyniszczenia komórek beta wysp trzustkowych, odpowiadających za produkcję insuliny. Efektem, jak wyjaśnia ABM, jest utrata zdolności wydzielania insuliny. Nieprawidłowa kontrola metaboliczna cukrzycy powoduje zaburzenie czynności i niewydolność narządów. Cały czas nie jest znana skuteczna metoda prewencji tej choroby.

27 czerwca: Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca, wtedy, kiedy odkryto insulinę – lek, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą. 14 listopada został ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowym Dniem Cukrzycy (ang. World Diabetes Day).

źródło: Rynekzdrowia.pl

Cukrzyca – jak rozpoznać?