Budżet 2015 – mniej na zdrowie

 6 minut

Wasilewski podkreśla, że dopłaty pacjentów do leków refundowanych nadal pozostają bardzo wysokie (stanowią 44% wydatków na leki), a kaskadowe obniżanie limitów cenowych prowadzi do pogłębiania się dopłat. – Rosnące dopłaty dotyczą zarówno leków innowacyjnych, jak i odtwórczych. Zmniejszenie dopłat do leków refundowanych poprawiłoby dostępność także do leków podstawowych dla terapii, jak leki kardiologiczne czy gastroenterologiczne. Pozytywny wpływ na obniżenie dopłat pacjentów miałoby także uwzględnienie w systemie refundacji leków z importu równoległego. Obecnie import równoległy generuje oszczędności pacjentów, szpitali i płatnika na poziomie 120 mln zł rocznie. Realne umożliwienie wpisywania produktów z importu równoległego na listy refundacyjne i zwiększenie ich dostępności dla pacjentów w aptekach, w konkurencyjnych cenach, spowodowałoby zwielokrotnienie tych korzyści – twierdzi Wasilewski.

– Założenia budżetu na rok 2015, w części „zdrowie”, będą możliwe do realizacji, jeżeli sytuacja gospodarcza Polski nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Założenia te jednak znacznie odbiegają od potrzeb zdrowotnych Polaków, wyzwań stojących przed ciągle starzejącym się społeczeństwem oraz oczekiwaniami i założeniami tzw. pakietu onkologicznego i kolejkowego – konkluduje przedstawiciel organizacji przedsiębiorców.

– Istnieje potrzeba przyjęcia zasady dołączania do projektu budżetu państwa każdorazowo planu finansowego NFZ – dodaje. – Nadal brakuje Polityki Lekowej Państwa, ustalającej priorytety w perspektywie wieloletniej, uwzględniającej możliwości budżetowe państwa oraz zaspakajające potrzeby pacjentów i oczekiwania przedsiębiorców obecnych na rynku leków w Polsce – krytykuje Wasilewski.

Strony: 1 2 3