Aplikacja MojeIKP pomoże udzielić pierwszej pomocy

 3 minuty

pierwsza-pomoc

Jak donosi Centrum e-Zdrowie, o czym informuje serwis Politykazdrowotna.com – aplikacja MojeIKP pomaga teraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Szybko i bez logowania daje dostęp do instrukcji pierwszej pomocy i krok po kroku przeprowadza przez opcje pomocy w różnych sytuacjach.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy

Według badań CBOS z 2017 roku 67 procent Polaków deklaruje, że potrafi udzielać pierwszej pomocy, ale tylko 19 procent jest pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. W badaniach sondażowych, prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat, Polacy często deklarują, że potrafią udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku. Jednak te deklaracje nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości. Według badań CBOS z 2017 roku 67 proc. Polaków mówiło, że potrafi udzielać pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. było wówczas pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.

W świeższych badaniach pochodzących z 2022 r. wykonanych przez Maison&Partners dla Warsaw Enterprise Institute przy współpracy z Defence24.pl, 61 proc. badanych zadeklarowało „w niewielkim stopniu” umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednocześnie tylko 15 proc. osób oceniło wówczas swoje umiejętności w tym zakresie jako duże.

8 minut, by uratować życie

Jak mówią specjaliści, najlepszą i najbardziej aktualną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy mają dzieci. Często to one podpowiadają rodzicom, co należy robić w sytuacji kryzysowej, wymagającej np. resuscytacji. Polski Czerwony Krzyż podaje, że średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 minut w mieście i ok. 15 minut na terenach poza miastem. Dlatego życie ofiary wypadku często zależy od osób, które są świadkami zdarzenia, od ich umiejętności odpowiedniego udzielania pierwszej pomocy. Jednak Polacy boją się angażować w tę pomoc z obawy, że zrobią coś źle. Najczęściej wzywają tylko karetkę.

MojeIKP wprowadza pierwszą pomoc

Jak informuje Centrum e-Zdrowie teraz aplikacja MojeIKP pomaga w udzielaniu pierwszej pomocy. Szybko i bez logowania daje dostęp do instrukcji pierwszej pomocy i krok po kroku przeprowadza przez opcje pomocy w różnych sytuacjach. Funkcjonalność „Pierwsza pomoc” dostarcza podstawowej i łatwej do przyswojenia wiedzy, jak postępować w sytuacjach np. nagły ból w klatce piersiowej, alergia czy udar. Informacje dostępne w aplikacji zostały przygotowane przez zespół ratowników medycznych.

Instruktaż, jak skorzystać z funkcji Pierwsza pomoc w aplikacji, znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com