Skrót informacji
W wykazie prac rządu opublikowane zostały założenia rozporządzenia, które ma wprowadzić od środy 15.12 br. zaostrzone obostrzenia, m.in. zmniejszone limity w restauracjach czy hotelach. Resort zdrowia wyjaśnia też wątpliwości dotyczące uprawnień do weryfikacji przez przedsiębiorców certyfikatów covidowych – informuje serwis Politykazdrowotna.com.
Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zaostrzenie obostrzeń od 15 grudnia br. zapowiadał w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.
W wykazie prac rządu we wtorek opublikowano założenia projektu rozporządzenia. Jak wynika z opisu w projekcie przewiduje się m.in. przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia.
Jak wyjaśnia MZ, „przyjęta w obowiązującym rozporządzeniu konstrukcja nie przyznaje usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia, ponieważ okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny – to w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem, w przypadku osiągnięcia tego limitu; biorąc jednak pod uwagę wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu – w sytuacji osiągnięcia tego limitu – weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu, w projekcie rozporządzenia zaproponowano doprecyzowanie obowiązującej regulacji w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19, w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia”.
Dodatkowo MZ podkreśla, że „co do zasady istota normy prawnej w przedmiotowym zakresie nie ulega zmianie – czynność ta nadal będzie miała charakter dobrowolny – dana osoba nadal będzie miała prawo odmowy okazania dokumentu lub certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie, z zastrzeżeniem że w takim przypadku będzie jej jednak dotyczył limit określony w rozporządzeniu”.
Rozszerzono też o Księstwo Andory, Księstwo Monako, Republikę San Marino, Państwo Watykańskie lub Stolicę Apostolską katalog państw, w odniesieniu do których możliwe jest zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny osób rozpoczynających podróż z tych państw.
Nowy projekt listy leków refundowanych
Komunikat Prezesa URPL w sprawie suplementu do 10. wydania Farmakopei Europejskiej